7 представників АСУ та UN OCHA в полі на фоні дерев під час моніторингового візиту

Співпраця ГО «АСУ» та Управління ООН з координації гуманітарних питань

Управлінням ООН з координації гуманітарних питань (UN OCHA) є одним зі давніх партнерів Асоціації саперів України (ГО «АСУ»). Наша співпраця розпочалась ще восени 2021 року з проєкту щодо гуманітарного розмінування України. Планувалось, що проєкт буде зосереджений на нетехнічному обстеженні (НТО) територій Донецької та Луганської областей. До 24 лютого 2022 року наша організація встигла подати 11 звітів з НТО обох областей до Національного органу з протимінної діяльності (НОПМД), а загальний обсяг оглянутої території сягнув 3 505 764 м2. Разом з тим 357 осіб, які постраждали від вибухонебезпечних предметів отримали правову консультацію із захисту їх прав та свобод.

Однак, з початком широкомасштабної війни рф проти України ГО «АСУ» виступила з ініціативою переорієнтувати діючі проєкти з гуманітарного розмінування на допомогу постраждалим від війни. Це був вимушений крок, адже наша діяльність мала відповідати реаліям та викликам того часу. Території, на яких планувалось гуманітарне розмінування були частково окуповані, багатьох саперів було мобілізовано, потрібно було заново набирати та готувати спеціалістів, а також пріоритети держави з гуманітарного розмінування та НТО докорінно змінились. З огляду на це було прийнято рішення переорієнтувати проєкти.

Гуманітарна допомога ГО “АСУ” у 2022 році

З самого початку вторгнення наш партнер оператор з протимінної діяльності Demining solutions надав всі наявні машини та обладнання для допомоги людям з евакуацією. Нами було створено два гуманітарні маршрути Чернівці – Київ та Полтава – Харків, які доставляли гуманітарну допомогу для найбільш вразливої категорії населення у Києві (Київській області) та Харкові, а також евакуювали людей до Чернівецької області та Полтави відповідно. Також ми працювали разом з нашими партнерами-виконавцями – ГО осіб з інвалідністю «AirLight» та благодійним фондом «Благочестя». Разом за місяць роботи (до 24 березня 2022 р.) нам вдалось надати індивідуальну гуманітарну допомогу 1976 особам різної категорії, які постраждали внаслідок війни.

дівчина волонтер стоїть у кабінеті, а перед нею на столі засоби індивідуальної гігієни для видачі постраждалим від війни
дві жінки на вулиці, які отримали допомогу, перед ними близько 10 упаковок підгузників на медичних каталках
групове фото: 8 волонтерів та людей, які отримують допомогу тримають прапор України на фоні машини та коробок з допомогою
представник АСУ роздає людям допомогу з спринтеру. Люди вишикувались у чергу з боку фургону та роздивляються коробки з допомогою

Індивідуальна допомога, насамперед, передбачала: продукти харчування, ліки, засоби гігієни, грошові перекази, а також логістичне забезпечення постачання гуманітарних вантажів. Разом із колегами ми активно працювали над розширенням території допомоги (основним регіоном на той час стала Чернігівщина) та спроможністю виконання завдань (за рахунок нової волонтерської мережі). Ми створили потужну та надійну систему індивідуальної матеріальної допомоги в Київській, Миколаївській, Запорізькій, Сумській, Харківській та Чернігівській областях.

мінівен заповнений допомогою: коробками з їжею, засобами особистої гігієни, карематами, упаковками олії, консервацією, тощо
волонтер розвантажує коробки та упаковки гуманітарної допомоги на асфальт біля мінівену

Наступний спільний проєкт за підтримки Ukraine Humanitarian Fund (Управлінням ООН з координації гуманітарних питань – OCHA) було розпочато у квітні 2022 року під назвою «Невідкладна гуманітарна відповідь Асоціації саперів України». Це короткостроковий проєкт, який діяв до кінця червня 2022 р. Він був зосереджений не лише на наданні гуманітарної допомоги, а й на проведенні експертами з безпеки ГО «АСУ» тренінгів щодо підготовки інструкторів з безпеки цивільного населення та навчанні населення безпечній поведінці. Навчання проводились дуже активно протягом двох місяців та включало три основні напрями: попередження ризиків від мін та ВНП (EORE), алгоритм дій під час обстрілів та основи екстреної домедичної допомоги.

Результати роботи за двома проєктами у 2021-2022 роках

За обома проєктами нашими інструкторами було проведено понад 40 тренінгів для тренерів (ТОТ). Протягом року нам вдалось підготувати 564 EORE тренери, які отримали відповідні сертифікати і всі необхідні інформаційні, візуальні та роздаткові матеріали для проведення EORE сесій.

Протягом 2022 року тільки за двома проєктами з UN OCHA, наші інструктори провели 265 живих EORE сесій для цивільного населення у Вінницькій, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Житомирській, Київській, Львівській, Сумській, Тернопільській, Харківській та Чернігівській областях, які охопили 8 788 бенефіціарів. Серед бенефіціарів значну частину зайняли ВПО та працівники підприємств енергетичної сфери Західних областей України.

тренер АСУ проводить EORE сесію, стоячи біля дошки з презентацією в залі, де сидять люди та стоїть оператор з камерою
тренер АСУ проводить сесію з безпеки, стоячи біля дошки з презентацією в класі, де сидять люди

В ході всього року ГО «АСУ» разом з партнерами надали індивідуальну матеріальну та грошову допомогу (у розмірі 5800 грн на особу) 8000 людям, з найбільш постраждалих від конфлікту громад. В тому числі допомога надавалась постраждалим до 18 років через їх батьків. В ході нашої роботи – 217 постраждалих осіб також отримали ваучери на психологічну допомогу; 40 людей постраждалих внаслідок війни було евакуйовано (31 особу до Чернівецької області та 9 осіб до Полтави). Ще 158 осіб отримали ваучери на матеріальну допомогу: насіння, корми для тварин тощо, а 200 осіб – ваучери на продуктові набори.

декілька дітей та дорослих роздивляються коробки з допомогою біля мінівену, з якого їх вигрузили
волонтер АСУ видає грошову допомогу в лікарні постраждалим від вибухонебезпечних предметів

На додаток до цього, ГО «AirLight» доставила 4 гуманітарні вантажі загальною вагою близько 80 тонн (їжа, одяг, ковдри, предмети медичного та гігієнічного призначення, дитячі підгузки тощо) для близько 20 000 постраждалих від конфлікту жителів Харківської області. Також нашою організацією була запущена гаряча лінія «Допомога АСУ», яка допомогла нам швидко реагувати на потреби людей. За перші 2 місяці її роботи нашим гуманітарним координаторам надійшло понад 1000 різних дзвінків.

Протягом року ми отримували багато зворотного зв’язку від постраждалих людей, яким була надана допомога. Всі звернення були дуже вдячними та теплими. Нам приємно отримувати подяки від людей, які вдячні за отриману допомогу. Волонтери ГО “АCУ” та “AirLight”, за їх роботу в період з травня по липень 2022 року отримали лист подяки від поранених цивільних жителів м. Охтирка, Сумської області. Всього за вказаний період у Сумській області отримали допомогу 73 постраждалі особи.

лист подяки з підписами
чотири жінки перед під'їздом дому, а на лавці біля них 4 великих пакети гуманітарної допомоги
5 бабусь перед будівлею, 2 сидять, 3 стоять, а перед ними на сходах 5 пакетів гуманітарної допомоги

Більше фото та звітів з гуманітарної допомоги дивіться на нашій офіційній сторінці Facebook.

Після повномасштабного вторгнення ми були першими, хто розпочав процес гуманітарного розмінування на деокупованих територіях Київської та Чернігівської областей. Ми працювали у постійній тісній співпраці з Національним органом з протимінної діяльності (НОПМД) та Центром протимінної діяльності (ЦПМД) Чернігів (тимчасово працювали у Києві). З травня 2022 року до НОПМД нами було подано близько 50 звітів з НТО у Київській, Сумській та Чернігівській областях. Загальна площа обстежених територій становила – 25 276 524 м2.

У жовтні 2022 року відбулась знакова подія для нас та протимінної діяльності в цілому. Вперше ми з початку повномасштабної війни передали очищену від вибухонебезпечних предметів землю кінцевому користувачу – Макарівській громаді Бучанського району Київської області.

Ми передали сільськогосподарське поле площею 219 329 м2. Передача землі відбувається після проведення зовнішнього контролю інспекційним органом та складанням відповідних актів. Очищення від вибухонебезпечних предметів проводив національний оператор протимінної діяльності Demining Solutions.

представник адміністрації Макарівської адміністрації тисне руку голові правління АСУ, а в іншій руці тримає документи з передачі землі

Проєктна робота з UN OCHA у 2023 році

У січні та лютому 2023 року було розпочато ще 2 річних проєкти. Основними напрямами роботи між ГО «АСУ» та UN OCHA у минулому році стали: навчання населення з попередження ризиків від мін та ВНП; допомога постраждалим від мін та інших вибухонебезпечних предметів; нетехнічне обстеження територій; підготовка саперів та розвиток спроможностей невеликих громадських організацій.

1. Навчання населення з попередження ризиків від мін та ВНП (EORE)

Сертифікованими тренерами ГО «АСУ» у минулому році EORE сесії активно проводились у таких областях: Волинській, Запорізькій, Київській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Черкаській та Чернігівській. За підсумками 2023 року тільки в рамках двох проєктів з UN OCHA нам вдалось поінформувати з питань мінної небезпеки близько 16 000 бенефіціарів на живих сесіях, включаючи дітей. Більше половини зазначених осіб є ВПО, з якими тренери працювали у місцях їх компактного проживання, а також працівники критичної інфраструктури, оскільки вони знаходяться в зоні особливого ризику: стикаються з вибухонебезпечними залишками війни, часто працюють під обстрілами.

групове фото: 14 тренерів АСУ після пройденого тренінгу з сертифікатами в руках
групове фото: всі учасники та тренери після EORE сесії у класі Регіональної філії Одеської залізниці у Миколаєві

За даними ООН на теперішній час в Україні перебуває понад 4 мільйони 800 тисяч внутрішньо переміщених осіб (ВПО), з яких більше 1 мільйона – діти. НЕВИЗНАЧЕНІСТЬ – основний симптом тривоги серед біженців від війни. ВПО не знають чи буде безпечним іх повернення до рідних домівок, що очікує на звичних стежках під час прогулянок, на відпочинку в лісопаркових зонах, берегах водоймів, тощо.

Усвідомлюючи загрози від вибухонебезпечних предметів (ВНП) для людей, під час навчальних заходів інструктори попереджають, закликають та вимагають від слухачів уникати відвідувань лісових масивів, полів, луків, берегів річок, озер й морів, цвинтарів та узбіч доріг, якщо це заборонено уповноваженими органами влади.

інтерактивні заняття щодо попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів та майстер-клас з надання першої домедичної допомоги для сімей ВПО, у спортзалі гімназії м. Хмельницький
шкільний спортзал: дитина тренується на манекені робити непрямий масаж серця, а тренер її контролює
шкільний клас: дитина лежить на боку карематі, а тренер показує на ній основи домедичної допомоги

В ході одного з проєктів, на тренінгах для тренерів (ТОТ) було підготовлено 8 EORE інструкторів, які до березня цього року проводитимуть сесії за проєктом.

2. Допомога постраждалим від мін та інших вибухонебезпечних предметів

За результатами одного проєкту з UN OCHA протягом 2023 року наша організація надала грошову допомогу близько 100 особам по $500 на особу, у гривневому еквіваленті. Допомога надавалась у Київській, Миколаївській, Одеській, Сумській та Чернігівській областях.

10 березня 2023 ГО “АСУ” взяла участь у координаційному круглому столі щодо допомоги постраждалим від вибухонебезпечних предметів в Україні. Разом з представниками міжнародних та місцевих громадських організацій, влади і підрозділів ООН ми намагалися зробити таку допомогу більш ефективною.

4 учасники круглого столу щодо допомоги постраждалим від вибухонебезпечних предметів обговорюють питання сидячи на сцені перед залом
голова правління АСУ виступає з мікрофоном з залу на круглому столі щодо допомоги постраждалим від вибухонебезпечних предметів в Україні

Одним з імплементуючих партнерів у цьому проєкті також виступила міжнародна неурядова організація «ALPS Resilience» (ALPS), яка реалізовувала частину проєкту з надання гуманітарної допомоги ВПО, що мешкають у місцях компактного проживання у Волинській, Житомирській, Київській, Львівській, Рівненській, Тернопільській та Хмельницькій областях. Від березня 2023 команда ALPS надала допомогу 193 центрам та понад 24 000 ВПО у таких напрямках: забезпечення побутовою технікою та меблями; проведення ремонтних робіт та компенсація боргів за комунальні витрати. Кожен такий центр супроводжували волонтери, що дбали про доброчесність, своєчасність та актуальність наданої допомоги. Вони стали містком між ВПО та Координаторами центрів.

За результатами проєкту, майже 100% опитаних ВПО зазначили, що задоволені наданою допомогою.

3. Нетехнічне обстеження територій (НТО)

Від 16 червня 2023 року ГО «АСУ» отримала сертифікат від ЦПМД на процес протимінної діяльності – нетехнічне обстеження (НТО) територій. НТО – це перший етап гуманітарного розмінування, який допомагає у збиранні та аналізі даних про наявність, тип, розподіл мін та вибухонебезпечних предметів (ВНП), а також найшвидший шлях повернення територій до використання за призначенням. Саме це є основним акцентом у проведенні НТО нашою групою на Київщині.

Заходи з НТО у партнерстві з UN OCHA проводились у Київській та Чернігівській областях, а саме у Бишівській, Тoмaшівській, Кoжaнській сільських та Фaстівській міській територіальних громадах Фастівського району та Сухoпoлoв’янській сільській територіальній громаді Прилуцького району та Менській міській територіальній громаді Корюківського району. За результатами проробленої роботи 2-ма групами НТО було зроблено 96 звітів IMSMA.

Крім того, у листопаді 2023 року завершені роботи з гуманітарного розмінування, а саме: очищення району ведення бойових дій деокупованої території (сільськогосподарські поля) Макарівської громади Бучанського району Київської області. Всього протягом минулого року в обох областях було очищено 53,35 га.

Результати роботи організації за всіма проєктами 2023 року можна знайти у статті “Досягнення та результати роботи організації у 2023 році”.

4. Підготовка саперів

В рамках проєкту було успішно реалізовано навчання саперів рівнів EOD 2 та EOD 3 (знешкодження вибухонебезпечних предметів). Загалом протягом минулого року нами було підготовлено 15 саперів.

Вишкіл з гуманітарного розмінування пройшли: 5 саперів представники Державної прикордонної служби (рівня EOD 2 та EOD 3) та 10 саперів цивільних операторів ГО «АСУ» та Demining Solutions (5 саперів рівня EOD 2 та 5 саперів рівня EOD 3).

сапери в захисній формі проводять практичні тренування в полі
10 саперів сидять на лекції, в класі у 2 ряди, в центрі для підготовки саперів

Всі учасники успішно пройшли навчання професії сапера, щоб долучитися до команд розмінування. Загалом з січня по жовтень 2023 року в Україні близько 350 осіб пройшли подібне навчання. Переглянути коротке відео з навчань саперів.

5. Розвиток спроможностей невеликих громадських організацій

Одним із завдань цього проєкту для нас був розвиток спроможностей неприбуткових організацій, що працюють у Київській, Рівненській та Волинській областях з ВПО у місцях їх компактного проживання. Шляхом проведення двох конкурсів ми відібрали 11 неприбуткових організацій для розвитку їх потенціалу. Сертифіковані тренери ГО “АСУ” провели для них тренінги зі стратегічного планування, із захисту від сексуальної експлуатації та насильства (PSEA), а також політики безпеки. За сприяння ГО “АСУ” всі 11 організації створили стратегічні плани на 3 роки, розробили внутрішню політику PSEA та безпеки, а також закупили офісне обладнання для своїх потреб.

2 представники жінки від АСУ та 2 представників чоловіків від UN OCHA в офісі АСУ за круглим столом на спільній зустрічі

Після візиту UN OCHA до офісу ГО “АСУ” у липні 2023 р. та робочої зустрічі щодо здобутого досвіду у серпні 2023 р. у Дніпрі, було вирішено розширити заходи для вибраних організацій, щоб провести реальну оцінку їх потреб. Після проведення всіх заходів це дасть організаціям реальний досвід роботи в гуманітарній сфері.

Таким чином, в результаті цього проєкту наша організація надала допомогу 11-ти організаціям, що працюють у Київській, Рівненській та Волинській областях з ВПО у місцях їх компактного проживання. Зазначена допомога триває і в цьому році. ГО “АСУ” планує і надалі розвивати ці громадські організації, фокусуючись вже на їх безпосередній діяльності з ВПО у місцях їх компактного проживання.

Тож, протягом понад двох років нашої роботи у співпраці з UN OCHA ми досягли значних результатів. Наша спільна робота у 2024 році ще триває і ми робимо все можливе для найбільш ефективної імплементації поставлених перед нами завдань.

1 думки про “Співпраця ГО «АСУ» та Управління ООН з координації гуманітарних питань”

  1. Неприбуткові організації є основою добрих справ і соціальних змін у суспільстві. Їхня робота спрямована на покращення умов життя людей та підтримку потребних груп населення. Підтримка неприбуткових організацій – це вклад у побудову кращого та справедливішого світу.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *