У грудні 2022 року ГО «Асоціація саперів України» (АСУ) розпочала імплементацію першого проєкту з міжнародною неурядовою гуманітарною організацією Save the Children.
Загалом протягом спільної роботи нами було розпочато 4 проєкти, 3 з яких було успішно завершено у жовтні 2023 року. Основною метою всіх проєктів була «невiдкладна вiдповiдь з протимiнноi дiяльностi», в рамках якої сертифіковані інструктори АСУ проводили навчання з попередження ризиків від мін та вибухонебезпечних предметів (EORE). У всіх проєктах АСУ та Save the Children основна увага сфокусована на дітях, у тому числі дітях з обмеженими можливостями та спеціальними потребами у навчанні.

Кінцева мета нашої кропіткої роботи – зміна поведінки дітей і дорослих на безпечну при зустрічі з вибухонебезпечними предметами та збереження їхнього життя і здоров’я.
Враховуючи успіх та актуальність попередніх проєктів, у вересні цього року було розпочато ще один спільний проєкт та ще один заплановано на січень 2024 року.
Результати спільних проєктам між АСУ та Save the Children
Дитяча аудиторія найбільш вибаглива та чутлива, тому вимагає ретельної підготовки фахівців. Асоціація постійно розвивається і вдосконалюється задля ефективного виконання завдань з протимінної діяльності, особливо у частині першої її складової – Навчанні населення з попередження ризиків від мін та ВНП (EORE). Шукаємо нові підходи, розробляючи цікаві методики роботи з різними групами ризику, враховуючи вікові та інші особливості різних категорій постраждалого населення.
1. Тренінги для тренерів
У травні та червні 2023 року було проведено два Тренінги для тренерів (ТоТ) з підготовки сертифікованих інструкторів АСУ. Їх проводили висококваліфіковані тренери Save the Children. Під час тренінгів слухачі отримали знання з основ психосоціальної підтримки та першої психологічної допомоги дітям в умовах збройного конфлікту. Інструктори АСУ отримали важливі навички щодо інклюзіі всіх без винятку дітей до навчання з попередження ризиків від мін та інших ВНП.

В результаті всі 10 інструкторів успішно склали іспити та здобули відповідні сертифікати, які дають їм право проводити навчальні сесії. У складі мобільних EORE груп вони виїжджали у найбільш постраждалі та деокуповані регіони України.
2. Тренінги для партнерів
В ході імплементації спільних проєктів, представники АСУ взяли участь у трьох Tренінгах для партнерів та фасилітаторів навчальних освітніх просторів, які були організовані Save the Children. Заходи проводили досвідчені експерти Save the Children з високим рівнем кваліфікації, за наступними темами:
- «Захист дітей у надзвичайних ситуаціях. Мінімальні стандарти захисту дітей у гуманітарній діяльності»,
- Психосоціальна підтримка та перша психологічна допомога.
- Робоча зустріч з представниками партнерської організації, які були задіяні та продовжують свою роботу в Київській та Миколаївській областях по проектах Save the Children та HF.


Учасники оволоділи знаннями і навичками щодо першої психологічної підтримки дітей в умовах надзвичайних ситуацій. На тренінгу було багато практичних завдань, рольових ігор та роботи в малих групах, де учасники опановували методи психосоціальної підтримки дітей, які зазнали впливу в кризових ситуацій. Особливий акцент було зроблено на формуванні методів та інструментів подолання стресових ситуацій, в які потрапляють діти під час активних бойових дій.
3. Навчання з попередження ризиків від мін та вибухонебезпечних предметів (EORE)
Збереження життя українських дітей – пріоритетне завдання батьків, вихователів, вчителів, уряду та всього суспільства. У зв’язку з цим дітям дуже часто протягом багатьох годин доводиться перебувати у бомбосховищах. Навчання дітей в укриттях потребує специфічних навичок викладачів до навчального процесу. При організації EORE сесій сертифіковані інструктори АСУ активно працювали в бомбосховищах над моделюванням безпечної поведінки дітей шкільного віку з метою зменшення ризиків травмування та смертей від мін та вибухонебезпечних предметів (ВНП).

Варто зазначити, що інструктори АСУ проводять навчальні сесії виключно в будівлях, які обладнані бомбосховищами або безпечними укриттями, а під час оголошення повітряної тривоги негайно припиняють навчальний процес та діють згідно з протоколом закладу, де проводяться навчальні сесії, продовжуючи навчання в укритті.
Незважаючи на постійні обстріли та повітряні тривоги, сертифіковані EORE інструктори продовжують проводити серії навчальних сесій для дітей, батьків та вчителів.


Всі діти, незалежно від їх фізичного та психоемоційного стану чи наявності інтелектуального порушення розвитку мають право на доступ до навчання з EORE. Тому при проведенні таких сесій наші інструктори враховують аспекти просвітництва, що мають базуватись на принципах недискримінації, багатоманітності дитини та її ефективного включення до процесу навчання. Для нашої організації є дуже важливим охоплення вразливих категорій дітей з особливими потребами, а також дотримання їх інтересів при проведенні навчальних заходів з EORE.
У період імплементації проєктів, Миколаївська область стала першою для проведення адаптованих EORE сесій для дітей з обмеженими можливостями та спеціальними потребами у навчанні, у тому числі дітей з аутизмом. Робота щодо відновлення та стабілізації психоемоційного та фізичного здоров’я таких вразливих дітей відбувається в притулках та в спеціальних школах-інтернатах.
Серед слухачів були присутні також діти, що відносяться до вразливих категорій населення: внутрішньо переміщені особи (ВПО), діти з багатодітних родин та таких, що втратили своє житло, та діти, евакуйовані з тимчасово окупованих територій.




Тож, протягом 2023 року (станом на вихід статті) загалом було проведено понад 900 EORE сесій, які охопили понад 24 580 бенефіціарів, включно з дітьми з особливими потребами молодшого, середнього та старшого шкільного віку. Сесії проходили в таких областях України: Київській, Одеській, Чернігівській, Черкаській, Херсонській та в м. Київ. Важливим також є те, що багато сесій проводились для деокупованих громад Миколаївської області (села: Широке, Червона Долина, Павло-Мар’янівна, Партизанське), а також у містах Вознесенськ, Нова Одеса та Южноукраїнськ.
Бої за Незламний Вознесенськ велися із надзвичайною інтенсивністю, бій прийняла 80-а бригада ЗСУ та 28-а бригада ТРО. В березні 2022 року бої точились на вулицях міста, а частина його була окупована загарбниками. Підірвані мости, заміновані підступи та основні дороги транспортних розв'язок, нерозірвані боєприпаси на вулицях та околицях міста, саморобні вибухові пристрої, міни-пастки та безліч розкиданих залишків війни - з цим усім зіштовхнулись жителі Вознесенська. Це призвело до високого рівня забруднення території міста та його околиць мінами, вибухонебезпечними предметами та іншими залишками війни. Тому EORE інструктори АСУ допомагають дітям шкільного віку опанувати важливі правила поведінки під час можливого зіткнення із бездоглядними та підозрілими предметами, що можуть бути вибухонебезпечними.
Підхід до занять з дітьми та зворотній зв’язок
Заняття з дітьми шкільного віку проводяться у цікавій інтерактивній формі. З використанням сучасних тренінгових форматів, енімал-терапії, у формі гри, моделювання ситуацій інструктори АСУ розповідали дітям правила безпечної поведінки при зіткненні з покинутими та підозрілими предметами, які можуть бути вибухонебезпечними.
Під час навчань та після них слухачі мають можливість залишити у скриньці зворотного зв’язку (feedback box) в письмовому вигляді (за необхідності анонімно) побажання, задати запитання, поскаржитись та прокоментувати почуту інформацію та рекомендації. Вся інформація, надана до скриньки, ретельно аналізується та враховується експертами АСУ при підготовці та проведенні наступних навчальних сесій.

Наші інструктори отримали багато схвальних та вдячних відгуків респондентів за сучасні та інтерактивні методи навчання, які утримують увагу дітей. Більшість респондентів дякують міжнародним донорам та АСУ за можливість отримати дуже важливі знання і навички, які допоможуть їм вижити та залишитись неушкодженими при зіткнені із вибухонебезпечними предметами.


Відео з вдячністю нам зробила одна з установ у Херсонській області, де наші інструктори проводили EORE сесію для дітей.
Асоціація саперів України не перестає наголошувати: при зіткненні із залишеною зброєю, боєприпасами чи будь-якими іншими неідентифікованими підозрілими предметами слід виконувати:
4. Навчальна платформа АСУ для дітей
У листопаді 2023 року ми відкрили Дитячу навчальну платформу. На ній розміщено адаптовані дитячі курси з «Мінної небезпеки» для вікових категорій 6-11 та 12-18. Основною метою створення дитячої платформи було надати дітям доступ до важливої інформації по всій території України, особливо там, куди наші інструктори не мають змогу доїхати.
За 50 днів роботи платформа показала гарні результати. На дитячі курси зареєструвалось понад 12 500 дітей. Більше половини зареєстрованих дітей вже отримали Дипломи знавця з мінної небезпеки!
Для користувачів також розроблено коротку відео-інструкцію з користування Навчальною платформою.
5. Гра «Мінна небезпека» для дітей


Найкращий засіб засвоїти дітям будь-яку інформацію, це гра. Тож, в рамках одного зі спільних проєктів, за підтримки нашого партнера Save the Children і безпосередньої участі нашого експерта з безпеки, було розроблено дві освітні настільні гри “Мінна небезпека” та “Дії під час обстрілів”.
Гра “Мінна небезпека” розрахована на малюків старше 6 років, а гра “Дії під час обстрілів” – на підлітків старше 12 років. Звичайно і дорослі можуть долучитися до гри. Було надруковано перші 6000 та 1000 екземплярів відповідно кожної гри, які вже розповсюджені серед дітей в найбільш небезпечних регіонах країни.

Ще одна освітня настільна гра вже в розробці та запланована на випуск у 2024 році.
Вся команда АСУ вдячна нашим партнерам із Save the Children за продуктивну роботу та чекає на подальшу співпрацю з такою ж ефективністю!
Слідкуйте за найбільш актуальними подіями Асоціації на нашій офіційній сторінці Facebook
Останні новини Асоціації читайте у розділі Останні події