групове фото - учасники тренінгу для партнерів від Save the Children з сертифікатами в руках

Співпраця Асоціації саперів України із Save the Children

У грудні 2022 року ГО «Асоціація саперів України» (АСУ) розпочала імплементацію першого проєкту з міжнародною неурядовою гуманітарною організацією Save the Children.
Загалом протягом спільної роботи нами було розпочато 4 проєкти, 3 з яких було успішно завершено у жовтні 2023 року. Основною метою всіх проєктів була «невiдкладна вiдповiдь з протимiнноi дiяльностi», в рамках якої сертифіковані інструктори АСУ проводили навчання з попередження ризиків від мін та вибухонебезпечних предметів (EORE). У всіх проєктах АСУ та Save the Children основна увага сфокусована на дітях, у тому числі дітях з обмеженими можливостями та спеціальними потребами у навчанні.

зустріч АСУ з партнерами із Save the Children за широким столом літерою П, Учасники дивляться на презентацію

Кінцева мета нашої кропіткої роботи – зміна поведінки дітей і дорослих на безпечну при зустрічі з вибухонебезпечними предметами та збереження їхнього життя і здоров’я.
Враховуючи успіх та актуальність попередніх проєктів, у вересні цього року було розпочато ще один спільний проєкт та ще один заплановано на січень 2024 року.

Результати спільних проєктам між АСУ та Save the Children

Дитяча аудиторія найбільш вибаглива та чутлива, тому вимагає ретельної підготовки фахівців. Асоціація постійно розвивається і вдосконалюється задля ефективного виконання завдань з протимінної діяльності, особливо у частині першої її складової – Навчанні населення з попередження ризиків від мін та ВНП (EORE). Шукаємо нові підходи, розробляючи цікаві методики роботи з різними групами ризику, враховуючи вікові та інші особливості різних категорій постраждалого населення.

1. Тренінги для тренерів

У травні та червні 2023 року було проведено два Тренінги для тренерів (ТоТ) з підготовки сертифікованих інструкторів АСУ. Їх проводили висококваліфіковані тренери Save the Children. Під час тренінгів слухачі отримали знання з основ психосоціальної підтримки та першої психологічної допомоги дітям в умовах збройного конфлікту. Інструктори АСУ отримали важливі навички щодо інклюзіі всіх без винятку дітей до навчання з попередження ризиків від мін та інших ВНП.

групове фото - інструктори АСУ з сертифікатами в руках після ТоТ тренінгу

В результаті всі 10 інструкторів успішно склали іспити та здобули відповідні сертифікати, які дають їм право проводити навчальні сесії. У складі мобільних EORE груп вони виїжджали у найбільш постраждалі та деокуповані регіони України.

2. Тренінги для партнерів

В ході імплементації спільних проєктів, представники АСУ взяли участь у трьох Tренінгах для партнерів та фасилітаторів навчальних освітніх просторів, які були організовані Save the Children. Заходи проводили досвідчені експерти Save the Children з високим рівнем кваліфікації, за наступними темами:

  • «Захист дітей у надзвичайних ситуаціях. Мінімальні стандарти захисту дітей у гуманітарній діяльності»,
  • Психосоціальна підтримка та перша психологічна допомога.
  • Робоча зустріч з представниками партнерської організації, які були задіяні та продовжують свою роботу в Київській та Миколаївській областях по проектах Save the Children та HF.
Учасники тренінгу від Save the Children International за круглим столом активно обговорюють завдання
Групове фото учасників тренінгу від Save the Children International

Учасники оволоділи знаннями і навичками щодо першої психологічної підтримки дітей в умовах надзвичайних ситуацій. На тренінгу було багато практичних завдань, рольових ігор та роботи в малих групах, де учасники опановували методи психосоціальної підтримки дітей, які зазнали впливу в кризових ситуацій. Особливий акцент було зроблено на формуванні методів та інструментів подолання стресових ситуацій, в які потрапляють діти під час активних бойових дій.

3. Навчання з попередження ризиків від мін та вибухонебезпечних предметів (EORE)

Збереження життя українських дітей – пріоритетне завдання батьків, вихователів, вчителів, уряду та всього суспільства. У зв’язку з цим дітям дуже часто протягом багатьох годин доводиться перебувати у бомбосховищах. Навчання дітей в укриттях потребує специфічних навичок викладачів до навчального процесу. При організації EORE сесій сертифіковані інструктори АСУ активно працювали в бомбосховищах над моделюванням безпечної поведінки дітей шкільного віку з метою зменшення ризиків травмування та смертей від мін та вибухонебезпечних предметів (ВНП).

тренер АСУ проводить сесію з мінної небезпеки для діти в укритті

Варто зазначити, що інструктори АСУ проводять навчальні сесії виключно в будівлях, які обладнані бомбосховищами або безпечними укриттями, а під час оголошення повітряної тривоги негайно припиняють навчальний процес та діють згідно з протоколом закладу, де проводяться навчальні сесії, продовжуючи навчання в укритті.

Незважаючи на постійні обстріли та повітряні тривоги, сертифіковані EORE інструктори продовжують проводити серії навчальних сесій для дітей, батьків та вчителів.

тренер АСУ в ході сесії з мінної небезпеки в парку спілкується з дітьми, які сидять на карематах під відкритим шатром
двоє тренерів АСУ проводять EORE сесію для дітей, у актовому залі школи, стоячи біля презентації та тримаючи в руках знаки небезпеки. Актовий зал заповнений гуманітарної допомогою, коробками та упаковками води

Всі діти, незалежно від їх фізичного та психоемоційного стану чи наявності інтелектуального порушення розвитку мають право на доступ до навчання з EORE. Тому при проведенні таких сесій наші інструктори враховують аспекти просвітництва, що мають базуватись на принципах недискримінації, багатоманітності дитини та її ефективного включення до процесу навчання. Для нашої організації є дуже важливим охоплення вразливих категорій дітей з особливими потребами, а також дотримання їх інтересів при проведенні навчальних заходів з EORE.

У період імплементації проєктів, Миколаївська область стала першою для проведення адаптованих EORE сесій для дітей з обмеженими можливостями та спеціальними потребами у навчанні, у тому числі дітей з аутизмом. Робота щодо відновлення та стабілізації психоемоційного та фізичного здоров’я таких вразливих дітей відбувається в притулках та в спеціальних школах-інтернатах.

Серед слухачів були присутні також діти, що відносяться до вразливих категорій населення: внутрішньо переміщені особи (ВПО), діти з багатодітних родин та таких, що втратили своє житло, та діти, евакуйовані з тимчасово окупованих територій.

тренер АСУ проводить сесію з мінної небезпеки для молодших класів. Тренер стоїть біля дошки з презентацією та наглядно показує, що робити у випадку небезпеки
тренер АСУ проводить сесію з мінної небезпеки для старшокласників у шкільному класі
двоє тренерів АСУ проводять EORE сесію для дітей, стоячи біля спринтеру показуючи знаки небезпеки
тренер АСУ проводить EORE сесію для дітей на стадіоні, стоячи біля спринтеру з плакатом, на якому зображені зразки мін

Тож, протягом 2023 року (станом на вихід статті) загалом було проведено понад 900 EORE сесій, які охопили понад 24 580 бенефіціарів, включно з дітьми з особливими потребами молодшого, середнього та старшого шкільного віку. Сесії проходили в таких областях України: Київській, Одеській, Чернігівській, Черкаській, Херсонській та в м. Київ. Важливим також є те, що багато сесій проводились для деокупованих громад Миколаївської області (села: Широке, Червона Долина, Павло-Мар’янівна, Партизанське), а також у містах Вознесенськ, Нова Одеса та Южноукраїнськ.

Підхід до занять з дітьми та зворотній зв’язок

Заняття з дітьми шкільного віку проводяться у цікавій інтерактивній формі. З використанням сучасних тренінгових форматів, енімал-терапії, у формі гри, моделювання ситуацій інструктори АСУ розповідали дітям правила безпечної поведінки при зіткненні з покинутими та підозрілими предметами, які можуть бути вибухонебезпечними.

Під час навчань та після них слухачі мають можливість залишити у скриньці зворотного зв’язку (feedback box) в письмовому вигляді (за необхідності анонімно) побажання, задати запитання, поскаржитись та прокоментувати почуту інформацію та рекомендації. Вся інформація, надана до скриньки, ретельно аналізується та враховується експертами АСУ при підготовці та проведенні наступних навчальних сесій.

двоє тренерів АСУ в парку, один тримає скриньку для відгуків, а інший вказує на неї пальцем

Наші інструктори отримали багато схвальних та вдячних відгуків респондентів за сучасні та інтерактивні методи навчання, які утримують увагу дітей. Більшість респондентів дякують міжнародним донорам та АСУ за можливість отримати дуже важливі знання і навички, які допоможуть їм вижити та залишитись неушкодженими при зіткнені із вибухонебезпечними предметами.

паперова дошка, на яку наклеєні паперові різнокольорові фігурки людей, зроблені дітьми
підлітки кидають листочки з відгуками у спеціальну скриньку для відгуків

Відео з вдячністю нам зробила одна з установ у Херсонській області, де наші інструктори проводили EORE сесію для дітей.

4. Навчальна платформа АСУ для дітей

У листопаді 2023 року ми відкрили Дитячу навчальну платформу. На ній розміщено адаптовані дитячі курси з «Мінної небезпеки» для вікових категорій 6-11 та 12-18. Основною метою створення дитячої платформи було надати дітям доступ до важливої інформації по всій території України, особливо там, куди наші інструктори не мають змогу доїхати.

За 50 днів роботи платформа показала гарні результати. На дитячі курси зареєструвалось понад 12 500 дітей. Більше половини зареєстрованих дітей вже отримали Дипломи знавця з мінної небезпеки!

кавер курсу для дітей 6-11 років з "Мінної небезпеки"
кавер курсу для дітей 12-18 років з "Мінної небезпеки"

Для користувачів також розроблено коротку відео-інструкцію з користування Навчальною платформою.

5. Гра «Мінна небезпека» для дітей

троє дітей на вулиці в зимовому одязі тримають коробки з Грою "Мінна небезпека"
тренер з безпеки АСУ та автор настільних безпекових ігор для дітей Ігор Резніченко, який тримає в руках гору коробок з іграми

Найкращий засіб засвоїти дітям будь-яку інформацію, це гра. Тож, в рамках одного зі спільних проєктів, за підтримки нашого партнера Save the Children і безпосередньої участі нашого експерта з безпеки, було розроблено дві освітні настільні гри “Мінна небезпека” та “Дії під час обстрілів”.

Гра “Мінна небезпека” розрахована на малюків старше 6 років, а гра “Дії під час обстрілів” – на підлітків старше 12 років. Звичайно і дорослі можуть долучитися до гри. Було надруковано перші 6000 та 1000 екземплярів відповідно кожної гри, які вже розповсюджені серед дітей в найбільш небезпечних регіонах країни.

коробка з настільною грою для дітей "Дій під час обстрілів" на фоні мапи України

Ще одна освітня настільна гра вже в розробці та запланована на випуск у 2024 році.

Вся команда АСУ вдячна нашим партнерам із Save the Children за продуктивну роботу та чекає на подальшу співпрацю з такою ж ефективністю!


Слідкуйте за найбільш актуальними подіями Асоціації на нашій офіційній сторінці Facebook
Останні новини Асоціації читайте у розділі Останні події

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *