нетехнічне обстеження поля

Діяльність ГО “АСУ” з нетехнічного обстеження місцевості

Початок робіт з Нетехнічного обстеження

У серпні 2023 року ГО «Асоціація саперів України» (ГО «АСУ») отримала власний сертифікат відповідності з Нетехнічного обстеження місцевості (далі – НТО). З того часу ми активно впроваджуємо цю діяльність на території України. Фактично одразу після отримання дозволу, була розгорнута перша група з НТО на Київщині. А з серпня 2023 року по даний час наша організація розгорнула вже чотири групи НТО у Київській, Чернігівській та Миколаївській областях, які успішно виконують свої завдання.

До отримання сертифікату ГО “АСУ” також проводила гуманітарне розмінування територій за допомогою співпраці з одним з наших імплементуючих партнерів – національного оператора з протимінної діяльності Demining Solutions, за фінансування донора Tetra Tech Humanitarian Mine Action – Ukraine. Але власний сертифікат значно посилив наші спроможності у цьому напрямі.

Що таке НТО?

Нетехнічне обстеження (місцевості) (НТО) – збирання, аналіз та оцінка інформації відносно місцевості для визначення її як підозрюваного небезпечного району чи підтвердженої небезпечної території та процесів з вилучення, зменшення чи очищення районів для їх подальшого ефективного використання без застосування технічних засобів (наприклад, метелодетекторів).

НТО це перші кроки до очищення наших земель від вибухонебезпечних предметів, а також це один із методів виключення земель з категорії небезпечних та повернення їх до використання за призначенням. В масштабах потенційно-небезпечних територій України, які є на сьогодні (за нашими даними – це понад 139 тис. км2) – НТО є одним із найбільш раціональних рішень.

знищена снарядами будівля заводу, фото з висоти дрону

Наша діяльність у сфері НТО

В грудні минулого року відбувся моніторинговий візит представників партнерської організації Danish Support Group Ukraine. Наші партнери взяли участь у проведенні НТО однією з груп ГО «АСУ», в селі Олександрівка Казанківського району Миколаївської області. Під час опитування старости села та місцевих фермерів було отримано інформацію щодо місцезнаходження фрагменту 300 мм ракети типу 9М-55К РСЗВ Смерч. Групою НТО були вжиті заходи у відповідності до Стандартів операційних процедур (СОП) НТО організації та встановленого порядку.

У 2024 році наші фахівці проводять НТО будівель у Миколаївській області у партнерстві з MAG Ukraine за фінансової підтримки FCDO, UK government. Частину роботи саперів ГО “АСУ” та ділянки, на яких працюють спеціалісти можна побачити на фотографіях.

поле і дорога, на узбіччі машина розмінування та двоє саперів проводить НТО
НТО місцевості у Миколаївській області
знищений об'єкт критичної інфраструктури біля річки
НТО критичної інфраструктури у Миколаївській області
частина снаряду бідя дорожного знаку
сапер біля промистових дверей заводу показує на небезпечний предмет

Результатом роботи у Миколаївській області за перший квартал 2024 року стало обстеження 154 823 м2 територій та виявлення п’яти небезпечних зон.

Окрім безпосередньої роботи в полі, законотворча діяльність є одним з основних напрямів роботи організації. У лютому цього року представники ГО «АСУ» взяли участь у розробці національних стандартів щодо: розблокування території «ленд-реліз», механічного розблокування території «ленд-реліз» та нетехнічного обстеження, а також Національної стратегії протимінної діяльності, яка нещодавно була прийнята на засіданні Національного органу з протимінної діяльності (НОПМД).

Разом з цим, ми продовжуємо роботу з удосконалення програм підготовки саперів «фахівців гуманітарного розмінування», зокрема НТО.

учасники дискусії за великим столом працюють на зустрічі

За допомогою нашого партнера Demining Solutions, ми також приймаємо участь у підготовці та підвищенні професійних навичок фахівців з гуманітарного розмінування. Так, у березні цього року на одній із наших польових баз ми освіжили знання з нетехнічного обстеження. Одним із ключових питань була підготовка операторів БпЛА.

Результати та перспективи нашої роботи з НТО

НТО є частиною проєктної роботи організації. Наразі зазначені заходи проводяться в рамках чотирьох гуманітарних проєктів, що реалізуються за фінансування міжнародних донорів: Danish Support Group Ukraine, Управління ООН з координації гуманітарних справ / OCHA Ukraine, Ukraine Humanitarian Fund, Mine advisory group Ukraine, Danish Support Group Ukraine та Canada-Ukraine Foundation. Ми вдячні нашим партнерам за допомогу та реалізацію таких важливих для нашої країни проєктів!

З серпня по грудень минулого року ГО «АСУ» вдалось обстежити близько 1737 км2 територій, які було перевірено та відзвітовано до системи управління інформацією з питань протимінної діяльності (The Information Management System for Mine Action – IMSMA). Протягом всього періоду роботи з НТО (2023-2024 роки) нам вдалось обстежити близько 3791 км2 територій. Всього за цей період нашими спеціалістами було подано понад 160 звітів до системи IMSMA.

роботи з нетехнічного обстеження, сапер з біноклем

У подальшому ми плануємо продовжувати та посилювати роботу в цьому напрямі. Команда ГО «АСУ» працює задля того, щоб вся територія України була вільна від вибухових залишків війни! Щодня ми працюємо над розвитком напряму НТО, не лише розширюючи географію територій обстеження, а й нарощуючи наші можливості, професіоналізм та ефективність роботи.


З результатми діяльності нашої організації у 2023 році можна ознайомитись у цій статті
Слідкуйте за найбільш актуальними подіями Асоціації на нашій офіційній сторінці Facebook

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *